Pomník Jana Sladkého Koziny je opraven

přejezd rybníka v Petrovicích

23. 8. 2014 Zobrazit více

Poškození pomníku Jana Sladkého Koziny na Hrádku

Vážení spoluobčané, Chodové a přátele Chodska.

V pondělí 11. srpna 2014 v ranních hodinách jsem obdržel zprávu o poškození pomníku Jana Sladkého Koziny na Hrádku. Pomníku, který byl postaven ze sbírek obyvatel Chodska a přátel Chodska v roce 1895 z vděčnosti  a v upomínku na tohoto slavného hrdinu.

V týdnu před Chodskými slavnostmi neznámý vandal odcizil z pomníku dolní část čakanu, který drží Kozina v pravé ruce. Sekera zůstala.

Při pohledu na poškozený pomník se v člověku střídají pocity vzteku a smutku. Zřejmě se nepodaří vypátrat toho, kdo poškození spáchal. Doufejme, že Boží mlýny melou. Sice pomalu, ale spravedlivě.

Obec Újezd, která usnesením výboru obecního ze dne 29. září 1895 přijala mile ráda pomník tento v ochranu obce, provedla v roce 2010 restaurátorské práce na pomníku. Vybudovala vyhlídku a zrekonstruovala chodník k pomníku. Byly osazeny informační tabule a provádí se obnova zeleně. Všechny tyto akce stály téměř milion korun. Děláme vše pro to, aby se Hrádek stal důstojným turistickým cílem. Aby zde turista mohl zhlednout nejen krásný chodský kraj, ale i si připomenout historii našeho kraje.

Bohužel pak přijdou „turisté“, kteří práci generací lidí zničí. Věřte, že na elánu do další práce to rozhodně nepřidá. Obec Újezd se ale nevzdá své odpovědnosti za toto památné místo. Již jsme se kontaktovali s restaurátorem pomníku, a co nejdříve dáme vše do pořádku. Zůstane pouze špatná vzpomínka v našich myslích a pošmouraný pohled na návštěvníky Hrádku.

Vás všechny spořádané a kulturní návštěvníky Hrádku bych chtěl požádat, sledujte chování ostatních návštěvníků, a pokud budou dělat nepořádek, zejména šplhat na pomník, buď je upozorněte, jak se mají chovat anebo mi zavolejte na č. t. 724182553 a já pokud budu v okolí je přijedu upozornit sám.

Jen jednou v minulosti byl pomník úmyslně poškozen. Bylo to v roce 1943 německou mládeží. Někteří se zřejmě chtějí touto mládeží inspirovat.

Výňatek z kroniky obce:zde ke stažení

Přeji Vám všem příjemný pobyt na Hrádku a v Újezdě. Rádi přivítáme všechny, kteří si přijedou prohlednout náš kraj a seznámit se s historií Chodů.

Václav Kalčík – starosta obce Újezd

11. 8. 2014 Zobrazit méně

Prázdninový výlet

Obec Újezd připravila prázdninový výlet