Pietní vzpomínka na amerického letce V.P.Kirkhama

Pietní vzpomínka u příležitosti výročí úmrtí amerického letce

V neděli 30. dubna 2017 si občané Újezda připomněli památku stíhacího pilota americké armády Virgil Paul Kirkhama, který zahynul v lese v Zadní Hoře. Nejprve proběhl pietní akt od 15.00 hodin před budovou obecního úřadu v Újezdě na které je umístěna Pamětní deska. Mezi vzácnými hosty byla praneteř Virgila Kirkhama Lindsey a  Mgr. Martin Baxa – náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče. Dále se vzpomínky zúčastnili zástupci Idianheat Clubu Plzeň a přátele americké armády s historickými vozidly.

Po úvodním projevu starosty obce p. Václava Kalčíka následovali státní hymny ČR a USA. Lindsey přečetla pozdrav od bratra Vilrgila, Mariona Kirkhama:

„Milý pane starosto Kalčíku, milí obyvatelé Újezdu,

Je pro nás čest vědět, kolik lidí zde dnes je, po tolika letech, aby vzpomněli na mého bratra. Velmi oceňujeme Vaši oddanost v péči o místo havárie Virgila P. Kirkhama. Závazkem tohoto mladého muže a jeho posledním posláním bylo přispět k zachování vaší svobody.

Děkujeme také za Vaše úsilí, které věnujete rozvoji této výjimečné oblasti na krásném místě, jež symbolizuje mír. Můžeme sem všichni přicházet, abychom se shromáždili, abychom spolu promlouvali a vzájemně komunikovali jak mezi sebou, tak s přírodou.

Je mi líto, že nemohu být letos s Vámi při tomto vzpomínkovém aktu, ale jsem s Vámi duchem. Naše rodina se po mnoho let radovala z toho, že zde můžeme být s Vámi, a považujeme Vás za naše přátele. Vždy jste se k nám chovali jako k rodině. Jsme velmi poctění, že Vás známe.

Dnes zde naši rodinu zastupuje moje vnučka Lindsey.

Děkuji Vám, že jste dnes tady a vzpomínáte na neuvěřitelný boj za svobodu. Mnoho lidí toho pro ni tolik obětovalo.

Přeji Vám hodně zdraví a štěstí.

S láskou a vděčností,

Marion Kirkham“

Poté vystoupil Mgr Matrin Baxa, který připomněl historii oslav osvobození Západních Čech americkou armádou. Po položení květin byla první část pietní vzpomínky ukončena.

Vzpomínka pokračovala od 17.00 hodin uctěním památky na místě tragedie u pomníku v Zadní Hoře. Na stopadesát účastníků si připomnělo události, které se na tomto místě udály před 72 lety. Zde nechybělo ani tradiční občerstvení.

Foto ze vzpomínky v menu-fotografie

Datum vložení: 8. 5. 2017 0:00
Datum poslední aktualizace: 8. 5. 2017 0:00