Pietní vzpomínka na poručíka Virgil Paul Kirkhama

Vzpomínka na amerického letce, který zahynul v Zadní hoře

Obec Újezd si v sobotu 30.4.2016 připomněla  71. výročí od smrti Virgil Paul Kirkhama, amerického stíhacího pilota, který zahynul v Zadní hoře.

V 15.00 hodin začala pietní vzpomínka před obecním úřadem v Újezdě, kde je umístěna pamětní deska. Pietní vzpomínky se zúčastnil James Duncan – veterán druhé pěší divize, který se zúčastnil osvobození Domažlic a blízkého okolí a George Patton Waters – vnuk generála Pattona. Po zaznění státní hymny ČR a USA pronesl starosta obce proslov k událostem konce II. světové války v Újezdě a společně s místostarostou položili věnec k pamětní desce. Členové Indianhead Club Plzeň přečetli pozdravy od Mariona Kirkhama a jeho dcery Vivian. Na závěr byla pořízena společná fotografie, která bude zaslána Marionovi.

Od 17.00 hodin pokračovala vzpomínka u pomníčku v Zadní hoře na místě tragedie. I zde zazněly státní hymny. Byl položen věnec k pomníčku a proneseny proslovy a pozdravy od rodiny Kirkhemových. Zde bylo pro účastníky připraveno občerstvení.

Pozdrav od Marion a Vivian

Posíláme srdečné pozdravy panu starostovi, občanům Újezdu, veteránům a všem svým přátelům. Velmi nás mrzí, že letos nemůžeme být s vámi, abychom zavzpomínali na mého bratra, Virgila Kirkhama. Budeme s vámi ale v naší mysli. Děkujeme vám, že jste dnes tady, abyste uctili mého bratra. Češi mají výjimečné místo v našich srdcích a milujeme vás. Děkujeme, že vychováváte své děti v respektu ke svobodě a lidem, kteří ji pomáhali vytvářet. Děkujeme, Zdeňko Sládková, za oddanou péči o pomník, za to, že jste přinášela květiny a o místo jste se pečlivě starala.

Je nám líto, že s vámi v tento čas nemůžeme být, ale pevně věříme, že se příští rok vrátíme!

S láskou Marion a Vivian Kirkham

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Greetings to the Mayor, residents of the area of Ujzed (spelling?), veterans and special friends. It

is with much regret that I cannot be with you at this year’s memorial honoring my brother, Virgil

Kirkham, but I will be there in spirit. Thank you for respecting and honoring my brother. The  Czech people have a very special place in our heart and we love them. Thank you for raising  your children to respect their freedom and the people that helped establish it.

Thank you  Zdenka Sladkova for faithfully taking care of the memorial site bringing flowers and

carefully tending the area.

We will miss being with you during this time, but hopefully we will be in the Czech Republic

next year.

Love, Marion and Vivian Kirkham