Staňte se dárci krevní plazmy

daruj krevní plazmu

Vážení spoluobčané,

jménem Transfuzního oddělení Klatovské nemocnice, které je spádové i pro naši oblast, tímto zveřejňujeme tuto výzvu…

Staňte se dárci krevní plazmy – příležitostní či pravidelní

"Nejvzácnější tekutinou na čtyři", jak se v křížovkách píše, byla, je a zřejmě i v budoucnu zůstane KREV. V posledních letech ale získává v medicíně na významu i jedna konkrétní složka krve takzvaná krevní plazma. Nejen že se dá využít jako doplněk transfuze krve, ale je i nenahraditelná ve farmacii pro výrobu mnoha životně důležitých léků. Také plazma má potenciál uzdravovat a zachraňovat životy. A je svým způsobem i důležitá i pro zachování rozsahu nemocniční péče v regionu Klatovska a Domažlicka. Přidejte se, prosíme, k jejím dárcům!

10 + 1 důvod, proč se stát dárcem krevní plazmy

1. Plazma zachraňuje lidské životy – Léčba plazmatickými bílkovinami se užívá v každodenní medicíně, hlavně při léčbě závažných život ohrožujících nemocí a v naléhavých chirurgických případech, např. popáleniny, náročné chirurgické zákroky včetně transplantací; poruchy srážlivosti krve (zejména hemofilie); poruchy imunitního sytému; závažná onemocnění plic a jater; Rh inkompatibilita krve matky a plodu; vzteklina, HIV, trauma (hlavně u dětí).
  2. Odběr plazmy nezatěžuje organismus – Plazma je součástí krve. Z těla ji ale lze odebírat i samotnou. Tvoří ji voda, minerální látky a pro využití nejdůležitější plazmatické bílkoviny, které nikde jinde nevznikají a nelze je uměle vyrobit. Na rozdíl od odběru krvinek nemá odběr bílkovin, minerálů a vody na organismus zdravého člověka žádný zřetelný vliv. Odebranou plazmu si tělo opět doplní do dvou dnů.

1. Odběr plazmy nebolí – S výjimkou malého píchnutí sterilizovanou jehlou do žíly na ruce je odběr plazmy takzvaná plazmaferéza bezbolestná. Řídí ji přístroj, který odebere v jednom cyklu 750 až 800 ml plazmy.

1. Vícečetné odběry se oceňují Jánského plaketou - Stejně jako odběry krve jsou i odběry plazmy oceňovány Českým červeným křížem resp. udělením plakety Prof. MUDr. Jana Jánského a to bronzovou (10 odběrů), stříbrnou (20), a zlatou (40) a dále pak Zlatým křížem ČČK (od 80 odběrů). Počítají se jen odběry, kdy dárci nevyužijí finanční kompenzaci.

1. Dárcovství plazmy lze kombinovat s darováním krve – Krev lze opětovně darovat nejdříve po dvou měsících, plazmu již po 14 dnech. A mezi odběrem krve a plazmy je třeba interval měsíc a při opačném pořadí jen dva dny. Lze tak střídavě darovat krev i plazmu, aniž by byl jakkoli pozdržen cyklus odběrů krve.

1. Dárce plazmy není nikdy odmítnut - Pokud dárce splňuje zdravotní podmínky, věkovou hranici, časový interval mezi odběry, není nikdy důvod dárce plazmy odmítat. Využití plazmy neovlivňují krevní skupiny a je natolik široké a exspirace natolik dlouhá, že nemůže dojít k tomu, že by vzácná tekutina nebyla včas využita, jak někdy hrozí v případě krve.

1. Dárce může dostat za odběr finanční náhradu -  Dárcovství je věc společenské odpovědnosti, dobrého pocitu z nezištné pomoci lidem, kteří krev či plazmu nebo léky z ní potřebují a to nezřídka i k záchraně života. Odběr ale trvá hodinu a dárci musí přijet přímo do nemocnice, což je stojí čas i dopravu. Na vyžádání proto dostávají kompenzaci 300 Kč.

1. Za chvíli s přáteli hořkosladká odměna – Na TO KlaNem jsou čtyři odběrová křesla, která jsou obsazována v cyklech. Ideální je, pokud na každý cyklus přijde skupina přátel, kteří si tak spolu mohou „poklábosit“, shlédnout na DVD oblíbený pořad, strávit spolu pohodovou hodinku a po ní obdrží od sponzora nefiltrované pivo vyráběné speciálně pro naše dárce.

1. Jednou můžete plazmu sami potřebovat – Bylo by pochopitelně lépe, kdyby nebyly nemoci, úrazy, zdravotní potíže a nebylo třeba nemocnic ani transfuzních oddělení. Je lepší být zdráv a každému to přejeme. Bohužel ne každému je osud nakloněn. Nemoci a úrazy si nevybírají. Lze si ale často vybrat způsob léčby. Je vhodné myslet už dopředu na to, aby ta možnost výběru léčby vždy byla.

1. Volných termínů je a bude vždy dostatek – Odběry se dělají výhradně v odběrové místnosti TO KlaNem. Zatím se cykly plánují na pracovní dny od 7:30, 9:00, 10:30, 13:00 a v pátek také od 6:00. Nejbližší volné termíny jsou vždy uvedeny na webu Barometru krevní plazmy www.klanem.cz/plazma nebo na bezplatné telefonní lince 800 292 700. V případě zaplnění uvedených cyklů nebo pravidelného zájmu dárců o jiný termín jsme připraveni je rozšířit.

1. Darování plazmy pomáhá zachovat rozsah nemocniční péče v regionu – Nebudeme tajit, že odebírání plazmy je v systému financování českého zdravotnictví zajímavým příjmem. Víc dárců a víc odběrů nepředstavuje jen větší pomoc pro pacienty závislé na lécích z plazmy, ale i větší příjmy nemocnice. A vzhledem k tomu, že systém financování naopak činí mnohá jiná pracoviště ztrátovými, pomáhá darování plazmy ztráty těchto pracovišť kompenzovat a zachovat jejich existenci v tomto regionu.

Více na www.klanem.cz/plazma nebo na www.facebook.com/krevaplazma

Kolektiv Transfuzního odd. Klatovské nemocnice

Datum vložení: 23. 9. 2015 0:00